Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

her haberleri

Sigaranın zararları anne karnında başlıyor

Dünyada her yıl yaklaşık 6 milyon kişi sigara içmekle ilgili hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor ve bunun 600.000 de, direkt sigara içtiği için değil, pasif olarak sigara dumanına maruz kaldığı için hayatını kaybediyor.
3 Şubat 2018 Cumartesi 12:19

Bebek emzirmenin altın kuralları

Yeni anneler için Dr. Anıl Yeşildal'ın anlattığı doğum sonrası bebek emzirmenin altın kuralları ile daha keyifli bir lohusalık dönemi geçirebilirsiniz. İşte, her yönüyle emzirme rehberi...
17 Nisan 2014 Perşembe 16:14

HAMİLE KALAMAMANIN 5 ŞAŞIRTICI NEDENİ

Türkiye’de her 7 çiftten biri kısırlık sorunundan etkileniyor
1 Nisan 2014 Salı 19:04

Çocukların Saç Temizliği

Her çocuğun saçının bakıma ihtiyacı vardır. Çoğu çocuk (ve onların aileleri) saç rutinlerinden nefret ettikleri için en azından gerekli bakımı yapmak önemlidir.
7 Haziran 2013 Cuma 12:29

Yenidoğan Uyku

Her dönemde bebeklerin uyku ihtiyaçları ve uyku tarzları farklıdır. Yeni doğan bebeklerin 2-3 saate bir uyanıp beslenmesi gerekmektedir.
6 Haziran 2013 Perşembe 14:49

Yenidoğan Bebeklerde İşitme Testi

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) verilerine göre Dünya’da 600 milyon işitme engelli birey var. Türkiye’de her sene doğan 1.300.000 bebeğin 2.000’i işitme kaybı ile doğuyor.
6 Haziran 2013 Perşembe 13:38

Yeni Doğan Bebek

Her anne ve babanın ilk sordukları soruların başında, kız mı, oğlan mı ve kaç kilo olduğu gelir.
6 Haziran 2013 Perşembe 13:23

Doğumda Nefes

Düzenli olarak nefes alıp vermek, basit anlamıyla mümkün olan herhangi bir hız ve derinlikte nefes alıp vermek demektir.
6 Haziran 2013 Perşembe 12:53

Doğumun Başlaması

Her zaman doğum net, belli bir şekilde başlamaz. Teoride, doğumun başlangıcı mukoza tıkacının dışarı atılması ve sancılı rahim kasılmalarının ortaya çıkmasıyla belli olur.
5 Haziran 2013 Çarşamba 16:46

Çocuklarda Gelişim Geriliği

Kendi yaşıtlarıyla çocukları birebir kıyaslamak doğru değildir. Her çocuk farklıdır. Nitekim her çocuktan belli ay ve yaş dönemlerinde beklenen beceriler vardır.
5 Haziran 2013 Çarşamba 15:44

Bebeğin Güvenli Beslenmesi

Bir bebeğin güvenle beslenebilmesi için her yemek hazırlanışında aşağıdaki tedbirlerin alınması gereklidir:
7 Mayıs 2013 Salı 15:39

Anne Ben Nereden Geldim?

Bu yaşlarda çocuklar her zaman var olduklarına inanırlar, çocukların önceleri var olmadıklarını anlamaları güçtür.
17 Ocak 2013 Perşembe 14:09

Çocuğunuzun fiziksel tepkilerini göz ardı etmeyin

Bir-üç yaş arası çocukların ebeveynlerini en fazla zorlayan davranışlarından biri kaba kuvvet eğilimidir. Bu yaş grubunda çocuklar duygularını, düşüncelerini, isteklerini kısacası içlerinden geçen her şeyi güçlü bedensel tepkilerle anlatırlar.
17 Ocak 2013 Perşembe 13:28

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda öfke sorununa “DEHBka”dan çare!

Çabuk sinirlenmek ve aşırı kızgınlık herkes için bir sorun olabilir ancak bu problem, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan insanlar için çok daha yoğun yaşanır.
17 Ocak 2013 Perşembe 13:06

Bebeğiniz Anne Sütü ile Doyuyor mu?

Doğum sonrası ilk altı ay bebeğinizi sadece anne sütü ile besleyin. Bebeğin her ağlamasını doymuyor olarak yorumlayarak ek gıdalara erken başlamayın.
16 Ocak 2013 Çarşamba 20:51

Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi

Bebeklerin normal büyüme ve gelişmelerini sağlayan en uygun besin anne sütüdür. Dolayısıyla her annenin sütü kendi bebeği için en ideal olanıdır. Bu özelliklerinden dolayı da hiçbir mama, anne sütünün yerini tutamaz.
16 Ocak 2013 Çarşamba 20:24

Yemek seçiyorsa çaresi var

Ne var yani mısır gevreğini sütsüz yiyor ya da yeşil her şeyden uzak duruyorsa? “Uygunsuz” yemek huylarını değiştirebilirsiniz.
16 Ocak 2013 Çarşamba 17:22

Bebeği neden anne sütü ile beslemek gerekir?

Anne sütü, bebeğinizin sağlıklı büyümesi için gerekli olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerini mükemmel bir oranda taşır.
16 Ocak 2013 Çarşamba 15:25

Bebeğinizin bakımı hakkında her şey

Banyo vakti, bebeğinizle geçireceğiniz en keyifli zamanlardan biri olabilir. İlk başlarda tedirgin olmanız doğaldır ama zaman içinde bebeğinizi yıkadıkça kendinize güveniniz artacak ve banyo, hem bebeğiniz hem de sizin için çok daha keyifli bir hale gelecektir.
16 Ocak 2013 Çarşamba 14:32

3 boyutlu ultrason ile anne karnında ilk tanışma

Gerçek zamanlı 3 Boyutlu Ultrasonografi cihazı, siyah-beyaz ekranda belli belirsiz görüntü veren herhangi bir ultrasonografiden farklı olarak, anne karnındaki fetusun hareketlerini aynı anda net görüntülerle ekrana yansıtıyor. Bahçeci Kadın Hastalıkları &Doğum, Teşhis ve Tedavi Merkezi doktorlarından Opr. Dr. Esra Aksoy, “Mucize gibi. Milenyum bebekleri bu teknolojiler sayesinde kusursuz olacak” diyor.
16 Ocak 2013 Çarşamba 11:22

Folik asit hamilelikte yüksek tansiyonu önlüyor

Hamilelik öncesinde ve süresince folik asit almanın önemi artık herkes tarafında biliniyor. Gerek anne gerekse bebek sağlığı açısından son derece faydalı. Peki ama hangi dozda ve ne süreyle almak gerekiyor? Bu sorunun ve akıllara takılan diğer soruların yanıtlarını Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu’na danıştık.
16 Ocak 2013 Çarşamba 11:17

Hamilelikte ilk 20 hafta en fazla 2.5 kg alınmalı

Hamilelikte hem sağlıklı beslenmek hem de çok kilo almamak her anne adayının en büyük isteği. Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Deniz Yemişçi “Hamilelik sırasında yetersiz ve dengesiz beslenme bebeğin gelişimi kadar anne için de tehlike taşır.” diyor vejetaryen anne adaylarından , fazla kilosu olan hamilelere kadar herkes için sağlıklı beslenme önerilerini paylaşıyor.
16 Ocak 2013 Çarşamba 11:09

Planlı gebelikle bebek sahibi olabilirsiniz

Günümüz kadınları iyi bir yaşam sürdürebilmek, kariyer yapmak, ekonomik özgürlüğünü sağlamak gibi nedenlerden dolayı anne olmayı ertelemektedirler. Çiftler hayatın her alanında olduğu gibi bebek sahibi olma konusunda da plan yapmak zorunda kalıyorlar.
16 Ocak 2013 Çarşamba 10:19

Mikro enjeksiyon nedir?

Sperm hücrelerinin herhangi bir nedenle kadın yumurtasına erişemediği veya yumurta zarını aşamadığı erkek kısırlığı durumlarında ise yeni bir tüp bebek yöntemi olan mikroenjeksiyon tekniği kullanılmaktadır. Bu tekniğin ortaya çıkmasından önce şiddetli erkek kısırlığı durumlarında kullanılan ilaç tedavilerinin ve varikosel ameliyatlarının etkinliği hiçbir zaman açık olarak ortaya konulamamıştır.
15 Ocak 2013 Salı 22:35

Mikroinjeksiyon bebeklerinde sakatlık riski nedir

1992 yılındaki ilk uygulamadan beri mikroenjeksiyon alanında çok hızlı gelişmeler yaşanmakta. Özellikle erkek infertilitesi alanında çığır açan bu uygulamanın yaygın kullanıma girmesi ve tüm dünyada binlerce bebek doğmasına karşın oluşan gebeliklerde anomali olacağı kuşkusu her zaman gündemde ön sıralarda yer almakta.
15 Ocak 2013 Salı 22:33

Uykusuz Geceler

Çocuğunuz yatağına yatırdığınızda huzursuzluk çıkarıyor, uyumamakta direniyorsa ya da uyku saatleri her gün değişiyorsa; üzülmeyin. Pratik çözümlerle bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.
15 Ocak 2013 Salı 21:53

Hamilelikte Kanamalar

Hamileliğin herhangi bir döneminde kanama olması çok ender görülmez; fakat kanamaların nedeni çok önemlidir. Bu nedenle kanamanın hafif olması veya bir süre sonra kesilmesi kanamanın önemini hafifletmez; ne olursa olsun doktorunuzu kanama hakkında bilgilendirmeli ve ondan görüş almalısınız.
15 Ocak 2013 Salı 21:22

Stres hamile kalma şansını azaltıyor mu?

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Dr. Bülent Uran hamilelikle ilgili sorularımızı cevapladı ve zihinsel iyileşme tekniklerini kullanarak kısırlığa neden olan stresi azaltmayı ve hamile kalmayı kolaylaştırmayı hedeflediklerini söyledi. Türkiye’de her yüz çiftten 15’inde görülen sebebi belli olmayan kısırlık tedavisinden de stresten arınmak başarı şansını arttırıyor.
15 Ocak 2013 Salı 17:39

Tuvalet eğitimin tam zamanı…

Her çocuğun gelişimsel hızı farklıdır. Bu nedenle her çocuk farklı zamanlarda tuvalet eğitimine başlayabilir. Ancak eğitime hazır olan çocuklar için en uygun mevsim yaz dönemi… Psikolog Eda Gökduman, konuyla ilgili merak edilenleri anlatıyor.
15 Ocak 2013 Salı 16:19

Çocuğunuzu zehirlenme tehlikesinden uzak tutun

Zehirlenme çocukluk çağının önemli bir sağlık sorunudur. Her yıl yüz binlerce çocuk zehirlenme nedeniyle acil servislere başvurmakta ve bunların birçoğu sakat kalmakta hatta kaybedilmektedir.
15 Ocak 2013 Salı 15:41

Doğuştan kalça çıkığı erken tanı ile kolayca tedavi ediliyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı istatistiksel bilgilere göre her yıl dünyaya gelen bin çocuktan ikisinde kalça çıkıklığı görülüyor. Bunların her 4’ünden 3’ü ise kız çocuğu. Sema Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr. Yakup Yıldırım, kalça çıkığı noktasında merak edilenleri sizlerle paylaşıyor
15 Ocak 2013 Salı 14:56

Çocuğunuzun işitme kaybını erken yakalayın

Her bin çocuktan birinde görülen işitme kayıpları çocuğun ruhsal ve fiziksel gelişimini olumsuz ekiler. Erken ve düşük tartılı doğan, sarılık geçiren, ağır antibiyotik kullanması gereken çocuklar, işitme kaybı açısından risk grubunda bulunmaktadır
15 Ocak 2013 Salı 13:59

Kötü sürpriz: erken doğum!

Bahçeci Kadın Sağlığı&Doğum, Teşhis ve Tedavi Merkezi Op.Dr. Hande Akbaş “Bebeklerin yaklaşık %10’u prematür doğmaktadır. Prematür doğum 37 gebelik haftasından önce herhangi bir zamandaki doğumdur. Riskinizi artıracak bir durumun varlığı halinde bu ihtimal daha da artmaktadır.” diyerek anne adaylarını uyarıyor.
14 Ocak 2013 Pazartesi 23:55

Epizyotomi yöntemi

Bebeğin daha kolay çıkmasını sağlamak için uygulanan cerrahi kesi epizyotomi anlamına gelen epizyotomi yöntemi hakkında bilgi veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu "Epizyotomi hemen her ilk doğumda tercihan 2. doğumlarda rutin olarak uygulanmalıdır." diyor.
14 Ocak 2013 Pazartesi 23:45

Doğumda ağrının giderilmesi

Doğum ağrılı bir olaydır, ama sancıların da bir amacı olduğunu unutmayın. Her kasılma sizi bebeğinizin doğumuna biraz daha yakınlaştırır. Ağrı giderme yöntemlerini kullanmak konusunda ne kadar kararlı olursanız olun olaya geniş bir açıdan bakmanızda fayda vardır.
14 Ocak 2013 Pazartesi 23:35

Hamilelikte eskisinden daha güzel olacaksınız!

Gebelik, hiç kuşkusuz her kadının vücudunda pek çok değişikliğin görüldüğü sıkıntılı bir dönem. Yaşanılan kilo artışı, vücuttaki deformasyon ve cilt problemleri anne adaylarını üzüyor.
14 Ocak 2013 Pazartesi 23:04

Sağlıklı bir hamileliğe hazırım

Anne mi olmak istiyorsunuz? Hamilelik her kadının en özel ve zorlu zamanlarından biri. Bu dönemde psikolojik ve fiziksel olarak birçok sorunla karşılaşma olasılığı var. Ancak, bu problemleri en aza indirmek hiç de zor değil. Tek yapmanız gereken hamilelik öncesinde bazı kontrolleri ihmal etmemek. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç Dr. Cem Fıçıcıoğlu anne olmak isteyenlerin yaptırmaları gerekli kontrolleri aktarıyor.
14 Ocak 2013 Pazartesi 22:33