Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

kişi haberleri

Erkek çocuğa gebelikte parasetamole dikkat

Gebelikte kadınların uzun süre parasetamol maddesi içeren ağrı kesiciler kullanmasının erkek bebeklerde kısırlık riskini artırabileceği belirlendi.
3 Şubat 2018 Cumartesi 12:44

Sigaranın zararları anne karnında başlıyor

Dünyada her yıl yaklaşık 6 milyon kişi sigara içmekle ilgili hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor ve bunun 600.000 de, direkt sigara içtiği için değil, pasif olarak sigara dumanına maruz kaldığı için hayatını kaybediyor.
3 Şubat 2018 Cumartesi 12:19

İyi bir baba-oğul ilişkisi nasıl olmalı?

Babalarla oğulları arasındaki ilişki bebeklikten ergenliğe nasıl şekillenir? İyi bir baba-oğul ilişkisi nasıl olur? Yanıtları PSİ Danışmanlık Çocuk ve Aile Merkezi'nden Uzman Klinik Psikolog Şebnem Orhan veriyor.
17 Nisan 2014 Perşembe 14:58

HAMİLE KALAMAMANIN 5 ŞAŞIRTICI NEDENİ

Türkiye’de her 7 çiftten biri kısırlık sorunundan etkileniyor
1 Nisan 2014 Salı 19:04

Oksiput Posterior

Bebeklerin doğum esnasında %95'inden fazlasında önde gelen kısım bebeğin kafasıdır.
6 Haziran 2013 Perşembe 18:07

Gebelikte Yanlış Bilinenler

Gebelik döneminde vajinal muayene ve ultrason yapılmasının böyle bir etkisi yoktur.
6 Haziran 2013 Perşembe 14:58

Bebeğimizin Açık Hava Gereksinmesi

Sıcak mevsimlerde ikinci, kışın üçüncü haftadan itibaren açık havada buludurulmaya alıştırılmalıdır.
7 Mayıs 2013 Salı 15:26

Çocuğu stresten koruma yolları

Birçok kişi çocukların stresten etkilenmediğini düşünse de uzmanlar uyarıyor: Çocuklar stresi en az sizin kadar hissedebilirler!
17 Mart 2013 Pazar 13:50

Özgül Öğrenme Güçlüğü

Tedavi edilmezse; çocuk kısır bir döngüye girer. Sınavlarda başarısız oldukça daha çok çalışır ama yine de başarılı olamaz.
17 Ocak 2013 Perşembe 14:06

Alerjiyi tetikleyen 10 besin

Alerji genetik olarak ebeveynlerinden çocuğa geçmekle birlikte bebek büyüdükçe çevre ve beslenme düzeninin etkisi ile alerjik yapıyı sonradan edinebiliyor. Çocukların çok fazla şekerli ve hazır gıda tüketmelerinin yanında meyve ve sebze yemeyi azaltmaları da önemli alerjiyi artıran önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor.
17 Ocak 2013 Perşembe 14:00

Müzik eğitimi beyni zinde tutuyor

Çocuk yaşlarda müzik enstrümanı çalmaya başlayanlar, ilerleyen yaşlarında daha keskin bir zekaya sahip oluyorlar. ABD’deki Kansas Üniversitesi’nde gerçekleştirilen araştırmaya göre küçük yaşlardan itibaren bir müzik enstrümanı çalmaya başlayan kişilerin beyin fonksiyonları daha gelişmiş oluyor ve beynin yaşlanma belirtileri daha geç başlıyor.
16 Ocak 2013 Çarşamba 15:55

Gebelik kontrolleri ihmale gelmez

Hamilelik döneminde en çok göreceğiniz kişilerden biri doktorunuzdur. Hamilelik döneminde kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı açısından kontroller önem taşıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu kontroller hakkında merak edilenleri anlatıyor.
16 Ocak 2013 Çarşamba 13:26

Taşıyıcı anne olmak

Son günlerde kısırlık sık sık bahsedilen bir konu ve ne yazık ki pek çok ailenin de sorunu. Çiftlerde ciddi psikolojik sorunlara hatta ayrılıklara bile neden olabiliyor. Kısırlık sorunu olan çiftlerin bebek sahibi olma konusunda fazla bir şansları bulunmuyor.
15 Ocak 2013 Salı 22:37

Mikro enjeksiyon nedir?

Sperm hücrelerinin herhangi bir nedenle kadın yumurtasına erişemediği veya yumurta zarını aşamadığı erkek kısırlığı durumlarında ise yeni bir tüp bebek yöntemi olan mikroenjeksiyon tekniği kullanılmaktadır. Bu tekniğin ortaya çıkmasından önce şiddetli erkek kısırlığı durumlarında kullanılan ilaç tedavilerinin ve varikosel ameliyatlarının etkinliği hiçbir zaman açık olarak ortaya konulamamıştır.
15 Ocak 2013 Salı 22:35

Tüp bebek tedavisinde başarıyı arttıran faktörler

Tüp bebek tedavisinde başarı oranları eskiye oranla daha yüksek. Bu oranın artışında yeni yöntemlerin de etkisi de büyük. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu ile tüp bebek tedavisinde başarıyı arttıran faktörler üzerine konuştuk.
15 Ocak 2013 Salı 21:49

Bebek sahibi olmanıza problem olan engeller…

Hamilelik bazen çok kolay elde ediliyormuş gibi görünse de oldukça karmaşık bir dizi olayın bir ahenk içinde işlemesi ile gerçekleşir. Ama bazı sağlık problemleri bu muhteşem biyolojik yolculuğa engel olabiliyor.
15 Ocak 2013 Salı 21:41

Sigara üreme sağlığını etkiliyor

Günde bir paketten fazla sigara içen erkeklerin sperm sayısı ve hareketliliğinde azalma görülürken, sperm şekillerinde bozulmalar ortaya çıkıyor. Sigaranın erkekler üzerinde kısırlığa yol açtığının yapılan araştırmalarla ortaya konulduğuna işaret eden Dr. Özörnek sözlerini şöyle sürdürdü: “Britanya’da 120 bin erkek üzerinde yapılan bir araştırma sigaranın erkekler üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya koydu."
15 Ocak 2013 Salı 21:37

Teknoloji erkekliği bitirecek mi?

Yapılan çalışmalar son 50 yıl içinde muhtemel çevresel faktörlere bağlı olarak sperm sayı ve kalitesinde belirgin azalma olduğunu göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri özellikle cep telefonlarının spermin taşıdığı DNA üzerine olumsuz etki göstererek erkek kısırlığını tetiklediği yönünde.
15 Ocak 2013 Salı 21:35

Hamilelikte Migren Sorunu

Migren, ancak yaşayanların bilebileceği, insanın hayatını cehenneme çevirebilecek bir ağrı türüdür. Hayatımızın normal akışı içinde bile baş edilmesi çok zor olan migren, hamilelik dönemlerinde ise, bebeğin sağlığı da söz konusu olduğunda başlı başına bir endişe kaynağı olabiliyor.
15 Ocak 2013 Salı 21:29

Kilo vermek doğurganlığı artırıyor!

Hareketsiz yaşam tarzı ve obezite gebe kalma şansını azaltarak, kısırlığa neden oluyor.Doğurganlığın tekrar kazanılabilmesi için anne adayının kilo vermesi, egzersiz ve ilaç tedavisiyle hormonal bozuklukların giderilmesi gerekiyor.
15 Ocak 2013 Salı 21:25

Stres hamile kalma şansını azaltıyor mu?

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Dr. Bülent Uran hamilelikle ilgili sorularımızı cevapladı ve zihinsel iyileşme tekniklerini kullanarak kısırlığa neden olan stresi azaltmayı ve hamile kalmayı kolaylaştırmayı hedeflediklerini söyledi. Türkiye’de her yüz çiftten 15’inde görülen sebebi belli olmayan kısırlık tedavisinden de stresten arınmak başarı şansını arttırıyor.
15 Ocak 2013 Salı 17:39

Doğuştan kalça çıkığı erken tanı ile kolayca tedavi ediliyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı istatistiksel bilgilere göre her yıl dünyaya gelen bin çocuktan ikisinde kalça çıkıklığı görülüyor. Bunların her 4’ünden 3’ü ise kız çocuğu. Sema Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr. Yakup Yıldırım, kalça çıkığı noktasında merak edilenleri sizlerle paylaşıyor
15 Ocak 2013 Salı 14:56

Çocuk doktorunuzun en sevdiği aile olun

Bebeğiniz doğduğundan beri en düzenli gördüğünüz kişi kim? Elbette bebeğinizin doktoru! Şanslısınız; sevdiğiniz ve güvendiğiniz bir çocuk doktorunuz var. Peki, doktorunuzun da sizin kadar şanslı olması için birkaç küçük öneriye ne dersiniz? . Amerikalı çocuk doktorları bu önerileri derlemişler.
15 Ocak 2013 Salı 13:57

Gecikmiş doğum

Sihirli 40.hafta takviminizde büyük bir beklenti ile işaretlenir.Sonunda beklenen gün gelir fakat beklenen kişi gelmez.Beklenti düş kırıklığına dönüşür. Sonra bir iki hafta daha geçer. Bu hamilelik hiç bitmeyecek midir? Artık 42.haftaya ulaşmış kadınlar için inandırıcı görünmesede hiç bir hamilelik sonsuza kadar sürmemiştir! Merak etmeyin!
14 Ocak 2013 Pazartesi 23:37

Kilonun azı da fazlası da hamileliğe engel!

Hamilelik ile beslenme ilişkisi sanıldığında çok fazla. Hamileliğin önündeki engelleri, anne adaylarının nasıl beslenmesi gerektiğini, Alman Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Mustafa Bahçeci anlatıyor.
14 Ocak 2013 Pazartesi 22:43

Depresyon

epresyon, kişinin kendisini 2 haftadan daha uzun bir süre üzgün, mutsuz ve umutsuz hissetmesi olarak tanımlanabilir. Bu duygu durum hali kısa bir zaman içinde geçebileceği gibi uzun da sürebilir.
14 Ocak 2013 Pazartesi 22:37

Polikistik over 30 yaş altı kadınlarda sık görülüyor

Adet düzensizligi, sivilce, yagli cilt, tüylenmede artis, infertilite (kisirlik), ve kilo artisi gibi belirtilerle kendini gösteren poliksitik over hakiinda merak edilenleri Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Alper Mumcu sizlerle paylasiyor.
14 Ocak 2013 Pazartesi 22:28

Bu kontroller kadınların hayatını kurtarıyor

Sadece hastalandığınızda ya da bir sorun olduğunu hissettiğinizde jinekolojik kontrole gidiyorsanız hemen bu durumu düzene sokmanızda fayda var. Rahim ağzı kanserinden, cinsel yolla bulaşan uçuklara; adet düzensizliğinden, kısırlığa kadar pek çok rahatsızlık düzenli jinekolojik muayene ile henüz ortaya çıkmadan önlenebiliyor.
14 Ocak 2013 Pazartesi 22:04