Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

yıl haberleri

Sigaranın zararları anne karnında başlıyor

Dünyada her yıl yaklaşık 6 milyon kişi sigara içmekle ilgili hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor ve bunun 600.000 de, direkt sigara içtiği için değil, pasif olarak sigara dumanına maruz kaldığı için hayatını kaybediyor.
3 Şubat 2018 Cumartesi 12:19

Stressiz bebek iyi besleniyor

Strese maruz kalan bebeklerin ileride kötü beslenme alışkanlığı edinmeye daha meyilli olduğu belirlendi.
13 Ağustos 2013 Salı 10:39

Bakıcı Değiştirmek

Bebeklerin bakımının özellikle ilk yılda anne tarafından üslenilmesinin önemi pedagojik bir gerçek.
7 Haziran 2013 Cuma 12:36

Doğum Kontrol Çeşitleri

Uzun yıllardır ülkemizin en çok tartışılan sorunlarından biri olarak Aile planlaması karşımıza çıkıyor.
6 Haziran 2013 Perşembe 15:02

Yenidoğan RS Virüsü

Yılın Ekim ve Nisan ayları arasında görülen RS virüsünü duymamış olabilirsiniz.
6 Haziran 2013 Perşembe 13:47

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Geçer?

Normal kıvamda yumuşak kaka yapan, neşesi yerinde kilo almış bir bebeğin günde bir kez kaka yapması kabızlık sayılmaz.
7 Mayıs 2013 Salı 17:51

Annelik bir içgüdü mü, davranış mı?

Annelik bir içgüdü mü yoksa öğrenilmiş bir davranış mı? Uzun yıllardır süregelen bu tartışma ile ilgili Psikolog Hülya Soydan araştırmalardan yola çıkarak bir cevap verdi
17 Ocak 2013 Perşembe 14:12

Kulak pamuğu işitme kaybına neden olabilir

Çocukların kulaklarını temizlemek için kulak çöpü, kürdan, kibrit çöpü veya kulak pamuğu kullanmanın sakıncalı olduğu konusunda Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yılmaz Bay, anne-babaları uyardı ve kulaklarındaki nemi ince bir tülbentle almanın yeterli olacağını belirtti.
17 Ocak 2013 Perşembe 14:04

Hastalık sezonu başladı!

Okullar açıldı ve yazdan kalma günlerin de sonuna geldik. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fazlı Yılmazer, bu mevsimde özellikle okul çağındaki çocukların karşılaşabilecekleri hastalıklar hakkında bilgiler verdi.
17 Ocak 2013 Perşembe 13:56

Çocukların korkuları yaşlarıyla birlikte artıyor

Çocuğunuz, yaşamının temelini 0–7 yaşları arasında atar. “Bu dönemde, çocuğunuzda zaman içerisinde, gelişimsel özelliklerden kaynaklanan korkular oluşabilir ve bu normal sayılabilir” diyen Psikolojik Danışman Emre Alıcı, korkuların yaşla birlikte arttığına dikkat çekiyor.
17 Ocak 2013 Perşembe 13:52

Doğru beslenme okul başarısını etkiliyor

Yeni bir okul dönemi daha başlıyor. Tüm anne babaların çocukları için en büyük beklentisi tabii ki başarılı bir yıl geçirmeleri. Peki, okul başarısını etkileyen en önemli şeylerden birinin kahvaltı olduğunu biliyor muydunuz? Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, kahvaltının okul başarısı üzerindeki etkilerini anlatıyor.
16 Ocak 2013 Çarşamba 17:42

Pişik ve mantarı karıştırmayın!

Sıcak havalarla birlikte bebeklerde sık görülen pişik problemi de arttı. Bebeklerde bez bölgesinde, kasıklarda, bazen kalçalara kadar yayılan kızarıklık, pullanma veya sulu yaralar şeklinde görülen belirtiler pişik veya bez dermatiti olarak adlandırılır. “Bu belirtiler birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir veya ciddi hastalık belirtisi de olabilir” diyen Avrupa Pediatrik Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ümit Ukşal, pişiğin nedenlerini ve önlemek için yapılabilecekleri anlattı.
16 Ocak 2013 Çarşamba 14:27

Çin Takvimi

Çin takvimi ile bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için öncelikle Çin takvimine göre yaşınızı belirlemeniz gerekiyor. Çin takvimi ile yaş hesaplarken, yapmanın gereken tek şey miladi yaşınıza +1 ya da +2 eklemek. 1 ya da 2 eklemek için tek bir kural var. Doğum tarihinizin o seneki Çin yılının başlama tarihinde önce olup olmaması...
16 Ocak 2013 Çarşamba 10:29

Hamileliğe hazır mısınız?

Acıbadem Kocaeli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Yıldız Ayhan Tuncay, günümüzde özellikle çalışan kadınların artması nedeniyle, yalnızca sosyal yaşamı değil iş yaşamının da getirdiği zorlukları da göz önüne alınarak koşullar iyileştirildikten sonra gebe kalınmasının anne adayının da psikolojik olarak hazırlanmasına destek olacağını belirtiyor.
16 Ocak 2013 Çarşamba 10:13

Mikroinjeksiyon bebeklerinde sakatlık riski nedir

1992 yılındaki ilk uygulamadan beri mikroenjeksiyon alanında çok hızlı gelişmeler yaşanmakta. Özellikle erkek infertilitesi alanında çığır açan bu uygulamanın yaygın kullanıma girmesi ve tüm dünyada binlerce bebek doğmasına karşın oluşan gebeliklerde anomali olacağı kuşkusu her zaman gündemde ön sıralarda yer almakta.
15 Ocak 2013 Salı 22:33

Aşılama nedir?

Yardımcı üreme tekniklerinin ilk adımı aşılama ya da bilimsel adı ile artifisiyel inseminasyondur. Bebek sahibi olmada güçlük çeken ve 1 yıl korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalamayanlarda infertilite problemi söz konusudur. Bu problemin araştırılmasında ilk aşama erkekte sperm analizi, kadında hormon tetkikleri ve rahim filmidir. BU tetkiklerin hepsinin normal çıktığı ve altta yatan bir problemin bulunamadığı genç hastalarda inseminasyon ilk uygulama olmalıdır.
15 Ocak 2013 Salı 22:28

Teknoloji erkekliği bitirecek mi?

Yapılan çalışmalar son 50 yıl içinde muhtemel çevresel faktörlere bağlı olarak sperm sayı ve kalitesinde belirgin azalma olduğunu göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri özellikle cep telefonlarının spermin taşıdığı DNA üzerine olumsuz etki göstererek erkek kısırlığını tetiklediği yönünde.
15 Ocak 2013 Salı 21:35

Stres hamile kalma şansını azaltıyor mu?

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Dr. Bülent Uran hamilelikle ilgili sorularımızı cevapladı ve zihinsel iyileşme tekniklerini kullanarak kısırlığa neden olan stresi azaltmayı ve hamile kalmayı kolaylaştırmayı hedeflediklerini söyledi. Türkiye’de her yüz çiftten 15’inde görülen sebebi belli olmayan kısırlık tedavisinden de stresten arınmak başarı şansını arttırıyor.
15 Ocak 2013 Salı 17:39

Çocuğunuzu zehirlenme tehlikesinden uzak tutun

Zehirlenme çocukluk çağının önemli bir sağlık sorunudur. Her yıl yüz binlerce çocuk zehirlenme nedeniyle acil servislere başvurmakta ve bunların birçoğu sakat kalmakta hatta kaybedilmektedir.
15 Ocak 2013 Salı 15:41

Doğuştan kalça çıkığı erken tanı ile kolayca tedavi ediliyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı istatistiksel bilgilere göre her yıl dünyaya gelen bin çocuktan ikisinde kalça çıkıklığı görülüyor. Bunların her 4’ünden 3’ü ise kız çocuğu. Sema Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr. Yakup Yıldırım, kalça çıkığı noktasında merak edilenleri sizlerle paylaşıyor
15 Ocak 2013 Salı 14:56

Mutlu bir hamilelik için öneriler

Hamilelik uzun ve zor bir süreçtir. Bu uzun maratonu mutlu bir şekilde geçirmeniz mümkün. Medical Park Bursa Hastanesi Kadın Doğum Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ahmet Yılmaz; anne adaylarına mutlu bir hamilelik dönemi geçirmeleri için neler yapabilecekleri konusunu paylaşıyor.
14 Ocak 2013 Pazartesi 23:26